Vzorník barev Pantone: Klíčový nástroj pro design a kreativní průmysl

Vzorník barev, ale stylově a průběžně? Tak přesně to přináší vzorník barev Pantone! Jedná se o vzorník, který se používá nejvíce v módě a designu, ale také v tisku a v reklamě. Jeho hlavní výhodou je už předem definovaný klíč pro převod jednotlivých barev, což z něj dělá významného hráče právě hlavně v reklamní a tiskové oblasti! Co dalšího s sebou Pantone přináší?

Co je vzorník barev Pantone?

Jedná se o další vzorník, který pracuje se širokým spektrem barev a jejich odstínů. Celý jeho název zní Pantone Matching System a tento systém byl vyvinut v roce 1963. Jak už bylo zmíněno, jeho hlavní výhoda tkví v přenosnosti barev napříč odvětvími, aby bylo možné zachování barev v různých oblastech produkce.

Kde se tedy nejvíce Pantone používá a proč?

1. Grafický design a tisk

  • Přesnost barev: Pantone zajišťuje stálost barvy pro různé postupy výroby
  • Kombinace s CMYK: Barevnost Pantone má předem daný klíč převodu na CMYK

2. Móda a textil

  • Barevné trendy: Pantone nedělá jen vzorník, ale vyhlašuje také „Módní barvu roku“
  • Standardizace: Módní návrháři používají Pantone barvy k dosažení jednotnosti mezi návrhy a finálním produktem.

3. Interiérový design a architektura

  • Koordinace odstínů: Architekti a designéři používají Pantone nebo vzorník RAL pro volbu odstínů pro interiéry a exteriéry

4. Průmysl a výrobky

  • Kosmetika: Rtěnky, laky na nehty a další produkty jsou vedeny Pantone odstíny. Oproti tomu průmysl preferuj RAL.

Jaké hlavní výhody má vzorník barev Pantone?

Oproti ostatním vzorníkům, má Pantone své hlavní výhody především v rozmanitosti a propracovanosti. Každá barva má nejen přesně definované chemické složení, ale také má jednotlivé odstíny a především jednoznačnost převodu na další typy barev. Jedná se také o vzorník barev, který je rozšířený po celém světě a ve všech odvětvích, takže pokud chcete zachovat naprostou jednotnost, pak Pantone je určitě správná volba.

Vzorník Pantone umí také dávat doporučení, jak kterou barvu používat ve vztahu ke konkrétnímu materiálu. Lehce jiných odstínů tak můžete dosáhnout například už v momentě, kdy zaměníte plech za plast a podobně.